Baterie łazienkowe - na jakiej wysokości zamontować baterie?

| 0 Komentarzy
Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy każdego dnia.

Warto zatem zadbać o to, aby była funkcjonalnie urządzona. Na jakiej wysokości powinniśmy zamontować baterie, aby cieszyć się komfortem użytkowania? Zależy to przede wszystkim od rodzaju baterii i urządzenia sanitarnego, do którego należy doprowadzić instalację wodną. Rury można ułożyć w bruzdach w ścianie – wówczas wykorzystuje się rury sztywne z tworzywa sztucznego bądź miedzi – lub w podłodze, używając rur giętkich z tworzywa sztucznego bądź miedzi.

Polecane baterie umywalkowe

Baterie: na jakiej wysokości zamontować?

Jeśli instalujemy baterie ścienne umywalkowe, wannowe lub natryskowe, końce rur z ciepłą i zimną wodą, muszą być doprowadzone dokładnie do miejsca ich montażu. W przypadku:

  • baterii umywalkowej – przyjmuje się, iż powinna ona zostać zamontowana 25-35 centymetrów powyżej górnej krawędzi umywalki. Z uwagi na fakt, iż standardowa wysokość instalacji umywalki wynosi 75-85 centymetrów, bateria umywalkowa powinna zatem znajdować się 100-120 centymetrów nad podłogą.
  • baterii wannowej – należy ją zamontować co najmniej 10-18 centymetrów powyżej górnej krawędzi wanny i minimum 60 centymetrów nad posadzką.
  • baterii prysznicowej – przyjmuje się, iż powinna ona sięgać 110-130 centymetrów nad podłogą, główka prysznicowa zaś 180 centymetrów nad podłogą.

Ważne jest również zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy rurą z ciepłą a zimną wodą. Powinien on sięgać 15 centymetrów, przy czym możliwa jest jego korekcja w granicach 2 centymetrów przy wykorzystaniu łączników mimośrodowych. Istotną kwestią jest także to, aby wytyczyć miejsce na montaż baterii, zanim ułożona zostanie posadzka. Oznacza to, iż do zalecanych wysokości musimy dodać kilka centymetrów odpowiadających grubości powłoki.

Baterie podtynkowe: na jakiej wysokości?

Coraz większą popularnością cieszą się baterie podtynkowe. Na szczęście, doprowadzenie do nich instalacji wodnej odbywa się na podobnych zasadach co standardowe baterie wannowe, umywalkowe czy też prysznicowe. W wyznaczonym miejscu należy zamontować element mieszający podtynkowy oraz łączniki do zamontowania wylewki, a w przypadku:

  • baterii prysznicowej – także łączniki do zamontowania słuchawki prysznicowej,
  • baterii natryskowej – dodatkowo dysze do hydromasażu.

Na uwadze należy mieć jednak to, że w zależności od producenta bateria może mieć odmienne wymagania montażowe. Przed instalacją należy zatem koniecznie przeczytać instrukcję. Dzięki temu na pewno nie popełnimy żadnego błędu i zapewnimy systemowi odpowiednią szczelność.

Baterie stojące: jak zamontować?

Baterie stojące, umieszczane na urządzeniach sanitarnych to kolejne z rozwiązań, jakie można spotkać w łazience. W ich przypadku przyjmuje się nieco inne zasady montażu. Baterie sztorcowe najczęściej instaluje się na:

  • umywalkach – zazwyczaj wybieranym modelem jest wówczas bateria sztorcowa jednootworowa,
  • wannach – gdzie wybierane są baterie sztorcowe trzy- lub czterootworowe. W tym wypadku częstą praktyką jest montowanie wylewki, słuchawki prysznicowej oraz uchwytu do regulacji temperatury i strumienia wody w oddzielnych otworach znajdujących się w obrzeżu wanny bądź w półce za nią.

Niezależnie od miejsca montażu, baterie sztorcowe łączy się z instalacją wodną za pomocą elastycznych wężyków, znajdujących się w metalowym oplocie, bądź miedzianych rurek, które zostały pokryte zabezpieczającą warstwą chromu. Standardowa długość tych wężyków wynosi 30 centymetrów.

Instalacja wodna do umywalki powinna być doprowadzona na wysokość 60-65 centymetrów nad podłogą. W przypadku baterii sztorcowej do wanny zaś zakończenia rur z ciepłą i zimną wodą należy umieścić poniżej krawędzi wanny – zazwyczaj 45 centymetrów nad podłogą.

Jeżeli chcemy uniknąć pomyłki, możemy prowizorycznie ustawić umywalkę lub wannę w miejscu planowanego montażu. Dzięki temu ustalimy optymalną wysokość montażu baterii, która pozwoli na komfortowe korzystanie z niej. Pozwoli nam to również uwzględnić na przykład nietypowy wzrost domowników.

Warto również sprawdzić, czy wylewka jest odpowiednio długa. W przeciwnym razie woda może trafiać na krawędź wanny lub umywalki, a nie do jej wnętrza.

Na jakiej wysokości baterie w łazience dla dzieci?

Łazienka powinna stanowić pomieszczenie dostosowane do potrzeb najmłodszych. Z tego też względu rodzice decydują się na aranżację łazienki dla dzieci wyposażonej w urządzenia sanitarne, które montuje się na niższej wysokości, tak żeby dostęp do nich nie sprawiał naszym pociechom trudności. Wówczas na niższej wysokości należy również umieścić baterie.

Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Musimy bowiem pamiętać, iż dzieci szybko rosną i obniżone urządzenia sanitarne przestaną być dla nich wygodne. Jeżeli zatem nie chcemy co chwilę remontować łazienki, powinniśmy zdecydować się na standardowe wysokości, zarówno urządzeń sanitarnych, jak i mebli.

Aby jednak ułatwić naszym pociechom korzystanie z łazienki, wyposażmy ją w specjalne podnóżki, które są wygodne i bezpieczne. Dziecięcą przestrzeń możemy podkreślić, decydując się na niebanalną kolorystykę wnętrza, dzięki czemu wieczorna kąpiel będzie dla naszych pociech czystą przyjemnością.

Zasady prowadzenia instalacji wodnej w łazience

Zanim przystąpimy do prac związanych z prowadzeniem instalacji oraz wybierzemy miejsce montażu baterii, warto poznać parę ogólnych zasad, które zapewnią komfort korzystania z łazienki. Oto najważniejsze:

  1. Przewody do urządzeń sanitarnych w łazience należy doprowadzić, zanim ułożymy posadzkę i płytki na ścianach. Dzięki temu mamy szansę na ewentualną korektę wysokości baterii.
  2. Pionowe odcinki instalacji prowadzi się w taki sposób, aby rura z ciepłą wodą znajdowała się po lewej stronie, a rura z wodą zimną po prawej.
  3. Poziome odcinki instalacji należy ułożyć tak, aby rura z ciepłą wodą znajdowała się poniżej rury z wodą zimną. Obie zaś muszą znajdować się poniżej instalacji elektrycznej.
  4. Jak najwięcej części instalacji prowadzonej w podłodze należy z jednego odcinka przewodu. W ten sposób unikniemy połączeń, które stanowią potencjalne źródło przecieków.
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.